Zawarto partnerską umowę o współpracy w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych

W dniu 3 września 2012 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu podpisał umowę partnerską z 14 instytucjami i organizacjami o współpracy w zakresie aktywizacji osób zaburzeniami psychicznymi.

Stronami umowy partnerskiej są:
1)     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
2)     Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Oświęcimiu
3)     Stowarzyszeniem "Bratnich Serc" w Oświęcimiu
4)     Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku
5)     Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu
6)     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu
7)     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu
8)     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach
9)     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku
10) Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach
11) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmku
12) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Polance Wielkiej
13) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeciszowie
14) Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze

Umowę zawarto na okres do dnia 31 grudnia 2015r., a w ramach niej partnerzy zobowiązali się do:
1)     Zorganizowania konferencji powiatowej dla lokalnych samorządów z udziałem instytucji, i organizacji pozarządowych działających w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz pracodawców na temat wspólnej pracy na rzecz ochrony zdrowia psychicznego.
2)     Wystąpienia z apelem do jednostek samorządu terytorialnego o zatrudnianie osób niepełnosprawnych w przypadku ogłaszania konkursów lub pracy na zastępstwo, ze szczególnym uwzględnieniem osób z zaburzeniami psychicznymi, dla których istnieje możliwość organizacji np. miejsca stażowego, finansowanego przez PUP w Oświęcimiu.
3)     Wymiany pomiędzy partnerami porozumienia materiałów własnych lub informacyjnych promujących zdrowie psychiczne i prowadzone formy aktywizacji zawodowej lub społecznej.
4)     Informowania swoich klientów (osoby z zaburzeniami psychicznymi) na temat aktualnych możliwości aktywizacji, zachęcanie do aktywności i udzielanie wsparcia.
5)     Nawiązania współpracy ze środowiskiem medycznym (poradnie zdrowia psychicznego).
6)     Wzmocnienia działań służb i instytucji zajmujących się osobami z zaburzeniami psychicznymi.
7)     Opracowania ulotek informacyjnych :
a)     promujących potrzebę aktywizacji osób niepełnosprawnych i wskazujących na różne formy aktywizacji subsydiowane ze środków Funduszu Pracy- dla pracodawców
b)    i informujących o możliwościach aktywizacji zawodowej- dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Podpisanie umowy partnerskiej jest następstwem realizowanego Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przyjętego do realizacji Uchwałą Nr XII/139/2011 Rady Powiatu w Oświęcimiu z dnia 30 listopada 2011 r. oraz Planu rozwoju zróżnicowanych form wspieranego zatrudnienia i przedsiębiorczości społecznej dostosowanych do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi na lata 2012 – 2015 przyjętego do realizacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu.