Pozyskaliśmy kolejne środki z UE na integrację społeczną i zawodową mieszkańców Gminy Oświęcim

Człowiek – najlepsza inwestycja

Ruszyła kolejna edycja projektu systemowego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu po raz kolejny pozyskał środki umożliwiające realizację projektu systemowego „Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim” stanowiącego nowe podejście w pracy z klientem pomocy społecznej.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz wkładu własnego będzie realizowany przez GOPS w latach 2013-2015.
Łącznie wsparcie zostanie skierowane do 51 rodzin.

Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczna, zawodowa, edukacyjna i zdrowotna klientów GOPS Oświęcim ze środowisk ubogich, wieloproblemowych. Uczestnikami projektu są osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej w wieku aktywności zawodowej, zamieszkujące teren Gminy Oświęcim, w których występują problemy ubóstwa, trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego lub opiekuńczo-wychowawcze, przemoc domowa, bezrobocie lub alkoholizm. Poprzez możliwość kompleksowego wsparcia projekt swoim działaniem obejmuje również środowisko rodzinne i lokalne uczestników.

W lutym 2013r. pracownicy GOPS zakończyli proces rekrutacji 20 uczestników projektu, którzy zostaną objęci działaniami w 2013r. Następnie osoby zakwalifikowane na listę podstawową, oprócz spotkań z pracownikiem socjalnym, zostaną skierowane na konsultacje psychologiczne, celem opracowania Indywidualnej Ścieżki Wsparcia. Indywidualne, a zarazem kompleksowe podejście do uczestnika projektu pozwala bowiem na opracowanie planu pomocy określającego obszary działania specjalistów zmierzających do osiągnięcia zamierzonych celów.

W latach 2013-2015 w ramach instrumentów aktywnej integracji projekt przewiduje organizację treningów kompetencji i umiejętności społecznych, poradnictwo specjalistyczne tj. konsultacje psychologiczne, prawne, poradnictwo indywidualne m.in. spotkania z pedagogiem oraz specjalistą ds. uzależnień, wsparcie asystenta rodziny, programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy oraz treningi podnoszące kompetencje zawodowe. Znaczną uwagę zwraca się na  umożliwienie uczestnikom projektu uzupełnienie wykształcenia poprzez sfinansowanie zajęć szkolnych, co spotkało się to z dużym zainteresowaniem wśród klientów w 2013r.

Realizacja projektu przewiduje również szereg działań środowiskowych w co najmniej dwóch sołectwach gminy Oświęcim. Cele projektu będą realizowane poprzez organizację imprez integracyjnych, zajęć integracyjno-edukacyjnych oraz debat społecznych. Podejmowanie działania środowiskowe zmierzają bowiem do aktywizacji społeczności lokalnej na rzecz integracji klientów OPS ze społecznością lokalną oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu oprócz ustawowo określonych zadań, dzięki pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej ma możliwość realizacji projektu systemowego zmierzającego do udzielania kompleksowego wsparcia dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Oświęcim.

Poszukiwanie nowych rozwiązań w pracy z klientem OPS i dążenie do aktywnego włączania klientów w rozwiązywanie  bieżących problemów życiowych przyczynia się do osiągnięcia  skutecznych i ciągłych zmian w rodzinach.

Realizacja projektu przyczynia się także do zmiany wizerunku Ośrodka oraz postrzegania pracownika socjalnego przez środowisko lokalne.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego