W GOPS odbyło się kolejne Forum asystentów rodziny

W dniu 30.06.2016r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu w Grojcu odbyło się kolejne spotkanie w ramach Forum asystentów rodziny.

W dniu 30 czerwca 2016 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu w Grojcu przy ul. Beskidzkiej 100, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Forum asystentów rodziny.

W przedsięwzięciu udział wzięli reprezentanci z gmin: Oświęcim, Brzeszcze, Zator, Kęty oraz miasto Oświęcim (łączna liczba osób: 10). Spotkanie miało charakter wymiany doświadczeń, koleżeńskiej superwizji, omawiania bieżących spraw związanych z asystenturą rodzinną.

Podczas forum omówiono zagadnienia z zakresu interdyscyplinarnej współpracy między instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny w kontekście doskonalenia warsztatu pracy asystenta rodziny. Asystenci wspólnie starali się wypracować „portret asystenta rodziny”,  omawiano najczęstsze kryzysy i trudności występujące w rodzinach na terenie powiatu oświęcimskiego oraz podsumowano efekty pracy asystentów rodziny, tak by powyższe zagadnienia można było przedstawić podczas spotkania z przedstawicielami instytucji wspierających dziecko i rodzinę.

Uczestnicy spotkania poprzez wymianę doświadczeń, swoje refleksje oraz superwizję koleżeńską starali się wypracować sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo zostały omówione metody i narzędzia pracy z rodziną w oparciu o terapie skoncentrowana na rozwiązaniach. Omówiono także problematykę funkcjonowania rodzin wspierających oraz wspólnie rozważono zasadność takiej formy wsparcia.

W końcowym etapie spotkania dyskutowano na temat potrzeby szkoleń oraz superwizji. Powyższe tematy były interesujące dla wszystkich uczestników, którzy aktywnie włączali się w dyskusję oraz pracę grupową.

Ustalono, że kolejne spotkanie w ramach Forum asystentów rodziny odbędzie się w Przeciszowie.