Debata społeczna

 

                   
 „Czy łatwo być młodym – zagrożenia, a wolność osobista?”
 
Pytanie to stało się myślą przewodnią debaty społecznej zorganizowanej w ramach projektu systemowego „Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim” dnia 22 października 2012r. w Domu Ludowym w Harmężach.
 
Do udziału w debacie zostali zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych: Zastępca Wójta Gminy Oświęcim Pani Agata Wiśniowska, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski, radni, dyrektorzy instytucji, przedstawiciele placówek oświatowych oraz lokalnej społeczności, uczestnicy projektu oraz wszyscy mieszkańcy Gminy Oświęcim. Do udziału w debacie została zaproszona także młodzież z gimnazjów gminnych, która pod okiem nauczycieli aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.
 
Głównym celem debaty społecznej było poszerzenie wiedzy, świadomości oraz zwrócenie uwagi mieszkańcom, ale przede wszystkim młodzieży, na ważne problemy społeczne, jakimi niewątpliwie są: cyberprzemoc oraz związana z nią odpowiedzialność nieletnich za popełniane czyny karalne, jak również depresja coraz częściej dotykająca najmłodszą część społeczeństwa. Ponadto działanie miało także na celu szeroko rozumianą integrację społeczną oraz zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Każdy bowiem zainteresowany mógł nie tylko wysłuchać wystąpień prelegentów, ale również zabrać głos na interesujący go temat wyrażając swoje zdanie.
 
Debata prowadzona i moderowana była przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu Panią Annę Chojnacką. Rozpoczęła się od krótkiej prezentacji dotyczącej realizowanego projektu systemowego, przedstawieniu agendy debaty, przywitaniu zgromadzonych osób oraz przedstawieniu specjalistów. W pierwszej części debaty miały miejsca wystąpienia ekspertów.
 
Jako pierwszy wystąpił Pan Piotr Rychły, wieloletni resocjalizator i pedagog, na co dzień pracujący z młodzieżą. Oprócz wprowadzenia do tematyki cyberzagrożeń, przedstawieniu podstawowych definicji przybliżył zgromadzonym różne zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu, portalami społecznościowymi, komunikatorami oraz telefonami komórkowymi.  Zgromadzeni zostali zapoznani ze skalą zjawisk jakimi są wirtualne „prześladowania” – stalking, wyłudzenia na portalach internetowych, popularne „kradzieże Avatarów” w grach internetowych. Ponadto zwrócił uwagę na sprawy legalności ściągania muzyki i filmów, robienia zdjęć a prawa autorskie. Za pomocą prezentacji multimedialnej ale przede wszystkich aktywnego zaangażowanie zgromadzonych zastanowiliśmy się jak bronić się przed czyhającymi zagrożeniami i bezpiecznie użytkować zdobycze techniczno-informatyczne.
 
Kolejne wystąpienie przygotowała Pani Ilona Pacholska-Jeż, która na co dzień pracuje z osobami zaburzonymi psychicznie. Zatytułowane ono zostało „Depresja i co dalej?”.
W swej prezentacji poruszyła jakże ważny problem dotykający coraz częściej młodych ludzi – problem depresji. Przedstawiła ogólne informacje na temat depresji, różnice między przygnębieniem, smutkiem a depresją, jej objawy, zróżnicowanie ze względu na wiek, płeć. Ponadto zaprezentowała sposoby radzenia sobie z objawami depresji, możliwości uzyskania pomocy, jak również zwrócono uwagę na nieocenioną wagę pomocy koleżeńskiej najbliższego otoczenia w radzeniu sobie z depresją oraz elementy pozytywnego myślenia, zapobiegające pojawieniu się jej.
 
Pozostając w dalszym ciągu w powyższej tematyce Pani Marzena Ptasińska reprezentująca Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu przedstawiła zebranym informacje na temat odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne związane ze zjawiskiem cyberprzestepczości. Ponadto została zaprezentowana możliwość uzyskania pomocy ze strony Policji w przypadku zostania ofiarą cybeprzemocy, wyjaśniła różnice terminologiczne oraz pokrótce przedstawiła skalę zjawisk demoralizacyjnych wśród młodzieży na terenie miasta i gminy Oświęcim.
 
Wystąpienia specjalistów zakończone były krótkim podsumowaniem oraz zrodziły w zgromadzonych mnóstwo pytań, na które specjaliści z chęcią udzielali informacji. Ponadto w trakcie przerwy, która umilona była drobnym poczęstunkiem rozgorzała dyskusja pomiędzy zgromadzonymi, którzy wymieniali swoje doświadczenia i przedstawiali pojawiające się obawy.
 
W drugiej części debaty odbył się panel dyskusyjny, do którego została zaproszona Zastępca Wójta Gminy Oświęcim Pani Agata Wiśniowska, pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Maria Bączek oraz przedstawiciele młodzieży z obu szkół gimnazjalnych. Zgromadzona młodzież starała się przedstawić własne zdanie na temat działających na terenie gminy Oświęcim miejsc przyjaznych młodzieży oraz przedstawiła władzom swoje oczekiwania. Pani Z-ca Wójta podziękowała za szczerość oraz konstruktywne uwagi ze strony młodzieży, jak również przedstawiła realizowane na terenie gminy Oświęcim inicjatywy na rzecz zaktywizowania młodzieży oraz obiecała w przyszłości bliżej przyjrzeć się oczekiwaniom i możliwościom rozwiązania problemów mieszkającej na tym terenie młodzieży.
 
Debatę zamknęła krótka sesja podsumowująca, która spotkała się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych osób.
 
Współczesny człowiek „bombardowany” jest ze wszystkich stron terminami związanymi z zagrożeniami, z jakimi nietrudno spotkać się każdego dnia a w szczególności narażone są na nie dzieci oraz młodzież. W mediach pojawiają się nie do końca zrozumiałe terminy tj. „Cyberbullying”, „Flame”, „Griefing” oraz wiele innych, która oprócz bezradności powodują lęk i zagubienie. Nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci i młodzież w obecnych czasach posiadają powszechny dostęp do sieci komórkowych i Internetu. Ten rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnej niestety oprócz wielu korzyści stał się nowym polem rozpowszechniającym szczególnego rodzaju przemoc i szereg zagrożeń.
 
Wspólnie staraliśmy się podsumować, w jaki sposób możemy wyposażyć się w wiedzę oraz poznać ogólne zasady, zgodnie z którymi podejmowane działania mogą przyczynić się do stworzenia sprawnie i efektywnie działającego systemu, w którym sami, jak również osoby z otoczenia nabędą zdolność do racjonalnego i bezpiecznego korzystania
z dóbr postępu. Zgodnie zauważyliśmy, że pomimo licznych kampanii informacyjno –profilaktycznych warto rozmawiać.
 
 
 
 
Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców
Gminy Oświęcim”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego