Zakonczenie edycji 2012

 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu zmierza do końca realizacji projektu systemowego „Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - poddziałanie 7.1.1. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej".
 
Realizacja trzeciego roku projektu nastraja do podsumowań. W okresie od 2010r. do 2012r. z pomocy projektu skorzystało łącznie 39 bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo mieszkańców gminy Oświęcim, korzystających ze świadczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z rodzin wieloproblemowych. Prócz samych uczestników, którzy objęcie byli kompleksowym wsparciem, projekt wywierał wpływ również na mieszkańców gminy, poprzez działania o charakterze środowiskowym. Obejmowały one liczne przedsięwzięcia mające na celu integrację oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.
 
W ramach projektu zastosowano szereg instrumentów aktywnej integracji, które poprzez rozwiązywanie drobnych i bieżących trudności wyposażały uczestników w nowe kwalifikacje i umiejętności zmierzające do zmiany ich życia, ale przede wszystkim nabycia umiejętności odnalezienia się w otaczającym społeczeństwie. W ramach tych instrumentów zrealizowano przede wszystkim konsultacje: psychologiczne, pedagogiczne prawne oraz ze specjalistą ds. uzależnień, z których skorzystali wszyscy uczestnicy według potrzeb. Tematyka konsultacji i pomocy indywidualnej obejmowała obszary funkcjonowania psycho – społecznego, wychowawczego oraz prawnego. Podjęte działania pozwoliły zaś na uzyskanie lepszego wglądu i zrozumienie istoty swoich problemów, uzyskanie niezbędnych porad oraz wsparcia emocjonalnego.
 
Ponadto w ramach aktywnej integracji uczestnicy projektu zostali objęcie wsparciem terapeuty rodzinnego, który poprzez prowadzone konsultacje indywidualne, terapię grupową a nawet pracę w miejscu zamieszkania uczestników projektu pracował nad poprawą ich relacji w rodzinach, udzielał niezbędnego wsparcia, wzmacniał poczucie wartości i samooceny oraz przywracał sprawność funkcjonowania rodzin.
 
Podobnie, jak w latach poprzednich w dwóch rodzinach wprowadzono do pracy asystenta rodzin, którego wsparciem objęci są wszyscy członkowie rodzin w miejscu zamieszkania. Poprzez zastosowanie pracy z całą rodziną asystent skupił swoją uwagę na pomocy w rozwiązaniu bieżących problemów, pracy nad poprawą funkcjonowania rodziny, polepszeniu relacji pomiędzy poszczególnymi jej członkami oraz wzroście kompetencji wychowawczych i rodzinnych.
 
W ramach aktywizacji i przygotowania do wkroczenia na rynek pracy zorganizowano konsultacje z doradcą zawodowym, dzięki którym uczestnicy projektu poznali metody i techniki poszukiwania pracy, stworzyli własną siatkę kontaktów, wyszukiwali źródła ofert pracy, tworzyli dokumenty aplikacyjne, jak również została określona ich indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego.
Ponadto uczestnicy projektu zostali skierowani na kursy zawodowe i zajęcia doszkalające m. in. „Operator wózka widłowego z wymiana butli gazowej”, „Kucharz małej gastronomii z elementami cateringu”, „Opiekun osób starszych”, „Nowoczesny sprzedawca”, „Prawo jazdy kat. B”.
 
W ramach projektu systemowego zostały również zorganizowane cyklicznie treningi kompetencji społecznych i wychowawczych. Uczestnicy ukończyli warsztaty integracyjne z elementami komunikacji, które jako pierwsze miały na celu poznanie się uczestników, ich integrację, ale przede wszystkim nabycie umiejętności prawidłowego komunikowania się oraz niejednokrotnie sprawiającego nam wiele trudności prawidłowego nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych.
 
W ramach projektu zorganizowano treningi motywacyjne, w których uczestniczyli wszyscy uczestnicy projektu. W bieżącym roku, co było dla wielu dużym wydarzeniem został on poszerzony o część związaną z profesjonalnym przygotowaniem do rozmowy z pracodawcą. Oprócz części warsztatowej zmierzającej do wzrostu poczucia odpowiedzialności i osobistego wpływu na pojmowane decyzje, budowania pozytywnego myślenia i samoakceptacji czy zwiększenia poczucia pewności i wiary w siebie uczestnicy brali udział w profesjonalnych rozmowach z potencjalnym pracodawcą. Celem właściwego zaprezentowania się skorzystali oni z teoretycznej i praktycznej pomocy wizażysty/kosmetyczki oraz fryzjera. Ponadto został im zakupiony strój wizytowy, na który składała się zarówno odzież wizytowa, jak również obuwie. Metamorfoza uczestników została uwieczniona na zdjęciach, które zostaną wykorzystane do odświeżonych dokumentów aplikacyjnych.
 
W stosunku do osób, które wykazywały trudności opiekuńczo wychowawcze zastosowano dwa treningi tj. warsztaty wykorzystania czasu wolnego z dziećmi oraz warsztaty kompetencji wychowawczych. W ramach pierwszego uczestnicy projektu wraz z dziećmi uczestniczyli w wycieczkach, których celem była poprawa relacji rodzinnych, ukazanie wagi wspólnego i aktywnego organizowania czasu wolnego oraz możliwość poprawy relacji rodzic – dziecko, dziecko – dziecko. Drugi warsztat, poprzez cykliczne spotkania, wyposażał uczestników w wiedzę z zakresu sposobów radzenia sobie z trudnościami, z jakimi mogą się spotkać podczas procesu wychowania. Ponadto uczestnicy poznali metody radzenia sobie  w sytuacjach konfliktowych, zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi prawidłowej komunikacji oraz dobrej organizacji rodzinnej.
 
Realizacja projektu to również, jak zostało wcześniej wspomniane szereg działań w otoczeniu, które mają na celu integrację i zapobieganie wykluczeniu. W 2010r. obejmowały one sołectwo Grojec, w 2011r. sołectwo Porębę Wielką, natomiast w 2012r. teren sołectwa Harmęże. W ich ramach zostały corocznie zorganizowane zajęcia integracyjne tj. dla dzieci karate, taneczne, dla dorosłych zajęcia promujące zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, czyli aerobik. Ponadto zostały zorganizowane dwie duże imprezy plenerowe, w każdym roku realizacji projektu obfitujące w mnóstwo bezpłatnych atrakcji. Zapewniono bowiem bezpłatne dmuchańce, przejażdżki Ciuchcią Beskidzką, pokazy, zabawy i konkursy rodzinne z nagrodami, prażone oraz wiele innych atrakcji.
 
W październiku została zorganizowana debata społeczna poruszająca jakże ważne kwestie dotykające wielu z nas. Skupiliśmy swoją uwagę nad zjawiskiem cyberprzemocy, zachowań demoralizacyjnych oraz depresji wśród młodzieży. Przy aktywnym udziale zaproszonej młodzieży z gimnazjów gminnych w Rajsku i Zaborzu staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jak ustrzec się przez tymi zagrożeniami oraz jak skutecznie im zapobiegać szczególnie na terenie gminy Oświęcim.
 
Ostatnim etapem realizacji działań środowiskowych był wyjazd uczestników projektu do Teatru w Bielsku-Białej na spektakl pt. „Mayday”. To wydarzenie oprócz integracji oraz wzięcia udziału w życiu kulturalnym było również okazją do oderwania się od codziennych problemów oraz miłego spędzenia czasu wśród można śmiało powiedzieć dobrych znajomych.
 
Za nami trzy lata realizacji projektu, w trakcie których zostały stworzone nowe możliwości dla klientów pomocy społecznej oraz ich najbliższego otoczenia. Czy zostaną wykorzystane dane im szanse na zdobycie zatrudnienia, sprawniejsze pełnienie ról społecznych oraz usamodzielnienie – to pytanie zadają sobie osoby zaangażowane w realizację projektu oraz sami jego uczestnicy. Z pewnością odpowiedź pokaże najbliższa przyszłości, kiedy to osoby kończące udział w projekcie zostaną poddani nowej próbie wkroczenia na rynek pracy niejednokrotnie po długim okresie pozostawania bez zatrudnienia.
 
Z obserwacji pracowników socjalnych wynika, iż udział w projekcie cieszył się dużym zainteresowaniem. Poprzez zastosowanie wielu instrumentów aktywnej integracji uczestnicy projektu podnieśli swoje kompetencje rodzinne, wychowawcze, społeczne oraz zawodowe. Ponadto zauważono poprawę relacji w rodzinach oraz jakości ich życia. Uczestnicy projektu podnieśli swoją samoocenę oraz wykazali się większą odpowiedzialnością i zaangażowaniem w wykonywane zadania.
 
Realizacja działań środowiskowych przyczyniła się do zwiększenia świadomości społeczności lokalnej na temat wykluczenia społecznego i marginalizacji oraz przyczyniła się do integracji ze środowiskiem lokalnym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
 
Realizacja projektu systemowego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu pozwoliła również na zmianę wizerunku Ośrodka w świadomości mieszkańców oraz uzyskanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dzięki której pracownicy realizujący projekt mogą odpowiednio zaplanować działania, na kolejne lata realizacji projektów systemowych.
 
 
 
Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego