Debata

DEBATA - PRZEMOC W ŚRODOWISKU SZKOLNYM

 

W dniu 30 października 2014r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu  w ramach działań środowiskowych projektu systemowego „Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu  Społecznego zorganizował debatę społeczną. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Brzezince.

 

GOPS od kilku lat poprzez organizację takich przedsięwzięć, stara się zwrócić uwagę mieszkańców gminy Oświęcim na otaczające nas problemy społeczne. Tym razem pochylono się nad zjawiskiem przemocy rówieśniczej występującej w środowisku szkolnym. Z uwagi na omawianą tematykę na spotkanie zaproszono przedstawicieli uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rajsku, Szkoły Podstawowej w Babicach oraz Szkoły Podstawowej w Brzezince.

 

Na wstępie Pani Anna Chojnacka – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu przedstawiła informacje na temat realizowanego projektu systemowego. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcji pt. ”Czy przemoc w szkole to norma ? ”  wygłoszonej przez Panią Małgorzatę Bilską z Biura Profilaktyki Uzależnień  z Krakowa.

 

W trakcie prezentacji poruszono zagadnienia ogólnie przyjętych norm społecznych oraz przynależności do grup społecznych. Pani Bilska przybliżyła zjawisko przemocy rówieśniczej, charakteryzując rolę ofiary, sprawcy, świadka,  a także jej formy najczęściej występujące w środowisku szkolnym.  

 

Poprzez wystąpienie Pani Marzeny Ptasińskiej z Komendy Powiatowej Policji z Oświęcimia uczestnicy spotkania zostali zapoznani z prawnymi konsekwencjami stosowania przemocy. Dodatkowo funkcjonariusz Policji przedstawił instytucjonalne formy pomocy dla osób poszkodowanych.  

  

W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny, do którego zaproszono prelegentów oraz przedstawicieli zaproszonej młodzieży. Dyskusja oscylowała wokół omawianego zjawiska przemocy w szkole oraz trudności młodych ludzi związanych z rozpoznaniem granicy co jest już przemocą. Poruszono także kwestię dylematów uczniów jak powinni zachować się w sytuacjach przemocowych, kiedy jej doświadczają lub kiedy są jej świadkami.  

    

Zaangażowanie uczestników spotkania pozwala stwierdzić, iż przemoc to bez wątpienia problem społeczny, który budzi kontrowersje. Pozostaje mieć nadzieję, że poprzez takie spotkania uczestnicząca w nim młodzież oraz osoby dorosłe zostaną uwrażliwieni na krzywdę drugiego człowieka.  

   

 

Debatę zamknęła krótka sesja podsumowująca. Zabrali w niej głos uczestnicy panelu dyskusyjnego, których wnioski potwierdziły słuszność i zasadność zorganizowania spotkania.  

 

 

Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców

Gminy Oświęcim”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu  Społecznego