Niepełnosprawne dzieci odwiedziły Kopalnię Srebra

W dniu 27.08.2013 zorganizowana została wycieczka autokarowa dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców z terenu gminy Oświęcim do kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

W wyjeździe uczestniczyło 19 dzieci oraz 19 osób dorosłych, w tym dwóch pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu.

Wyjazd nastąpił spod siedziby Ośrodka w godzinach porannych. Pogoda sprzyjała, nastroje dzieci jak i dorosłych były pozytywne. Wszyscy niecierpliwie czekali na dotarcie do celu.

Po przybyciu do Tarnowskich Gór nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem po Parku Repeckim zmierzając do Sztolni Czarnego Pstrąga. Pod czujnym okiem przewodnika  mieliśmy okazję zobaczyć dzieło górnictwa jakie stanowi 600 metrowy fragment sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Bez wątpienia atrakcją dla uczestników był fakt, iż zwiedzanie sztolni odbywa się poprzez płynięcie łodzią.   Przewodnik, niczym mityczny Charon przeprawił turystów od jednego do drugiego szybu umilając uczestnikom podróż opowieściami górniczymi. Płynąc oglądaliśmy w migotliwym świetle lamp karbidowych ociosy skał. Ponadplanowymi towarzyszami naszej wycieczki były nietoperze, które poprzez latanie nad naszymi głowami dostarczały dodatkowych wrażeń.

Po obejrzeniu pięknej sztolni udaliśmy się do kolejnego obiektu jakim była Kopalnia Srebra. Tam wraz z przewodnikiem udaliśmy się na wycieczkę w podziemne korytarze położone 40 metrów pod powierzchnią ziemi by móc podziwiać zrekonstruowane wyrobiska Kopalni Zabytkowej. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję poznać stanowiska pracy gwarków oraz zobaczyć ich narzędzia. Spacer po kopalni umilony był też płynięciem łodzią po chodniki wodnym. Po pełnej atrakcji wycieczce po kopalni z podszybia szybu „Anioł” klatką szybową wyjechaliśmy na powierzchnię, gdzie udaliśmy się na obiad.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie pobliskiego Skansenu Maszyn Parowych gdzie mieliśmy okazję podziwiać ponad 30 eksponatów.

Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń udaliśmy się w kierunku Oświęcimia, gdzie dotarliśmy w późnych godzinach popołudniowych.