Bezrobocie i co dalej.... - relacja z debaty społecznej


23 października 2013r. w Szkole Podstawowej we Włosienicy odbyła się zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu debata społeczna „Bezrobocie i co dalej…”.

 

Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych reprezentowani przez Panią Agatę Wiśniowską – Zastępcę Wójta Gminy Oświęcim, Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu, placówek oświatowych, władz lokalnych, uczestnicy projektu,  młodzież z gimnazjów gminnych z Zaborza oraz Rajska oraz mieszkańcy gminy Oświęcim. W debacie udział wzięli również przedstawiciele lokalnego rynku pracy Pani Agata Rakoczy - Kot Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Raj-Med” w Rajsku oraz Pan Łukasz Dziędziel – Prokurenta Fabryki Maszyn  i Urządzeń OMAG SP. z o.o w Brzezince.  

 

Debata realizowana w ramach projektu systemowego „Poznaję siebie rozumiem innych. Integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Gminy Oświęcim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu  Społecznego, miała na celu podniesienie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat problemu bezrobocia. Poprzez udział zaproszonych pracodawców przybliżała  portret pracownika pożądanego na obecnym rynku pracy.

 

Na wstępie Pani Anna Chojnacka – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu przedstawiła informacje na temat realizowanego projektu systemowego oraz działania podejmowane przez GOPS na rzecz osób bezrobotnych.

Pani Agata Rakoczy – Kot przybliżyła specyfikę pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz przedstawiła preferowane cechy i umiejętności jakie powinien posiadać pracownik  zakładu opiekuńczo – leczniczego. 

Pan Łukasz Dziędziel oprócz przedstawienia profilu firmy OMAG, zaprezentował etapy procesu rekrutacyjnego. Doradził na co zwrócić uwagę w składanych dokumentach aplikacyjnych oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wypowiedzi pracodawców dostarczały wskazówek osobom poszukującym pracy, które mogą im pomóc w trakcie rekrutacji.   

 

W celu przybliżenia możliwości Powiatowego Urzędu Pracy Pan Piotr Szyndler -  Zastępca Dyrektora i Pani Magdalena Kopeć – doradca zawodowy zaprezentowali prezentację na temat działalności PUP w Oświęcimiu, skali bezrobocia w odniesieniu do terenu gminy Oświęcim, rodzajów zawodów nadwyżkowych i deficytowych.  

 

Druga część spotkania odbył się panel dyskusyjny, do którego zaproszono m.in. młodzież. Dyskusja oscylowała wokół dylematów młodych ludzi związanych z wyborem profilu szkoły oraz tego jak to generuje ich późniejszą drogę zawodową. Poruszono także kwestię czy w  wyborze zawodu kierować się pasją czy realnym zapotrzebowaniem na rynku pracy.  

 

Zaangażowanie uczestników spotkania pozwala stwierdzić, iż bezrobocie to temat bardzo obszerny, dotykający większości osób i wzbudzający duże zainteresowanie społeczne szczególnie wśród osób młodych. Pozostaje mieć nadzieję, że poprzez takie spotkania uczestnicząca w nim młodzież oraz osoby dorosłe  wyciągną odpowiednie wnioski, które w trakcie najbliższych  wyborów zawodowych pozwolą na znalezienie wymarzonej pracy. 

 

Debatę zamknęła krótka sesja podsumowująca. Zabrali w niej głos uczestnicy panelu dyskusyjnego, których wnioski potwierdziły słuszność i zasadność zorganizowania spotkania.  

 

Tagi

GALERIA