Karta Dużej Rodziny – nowa ustawa, nowe przywileje

W dniu 23 grudnia 2014r. opublikowana została Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny, która wprowadza nowe przywileje dla członków rodzin wielodzietnych.

 

Program dla rodizn wielodzietnych Karta Dużej Rodziny na trwałe zagościł w polskim systemie prawnym, gdyż został przeniesiony na grunt ustawy.

W dniu 23 grudnia 2014r. opublikowana została Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny, która wprowadza nowe przywileje dla członków rodzin wielodzietnych.

 

Dotychczas Program funkcjonował na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych.

 

 

Od 1 stycznia 2015r. osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z dodatkowych ustawowych zniżek, jak :

- 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych,

- ulga w opłatach za wydanie paszportu w wymiarze 50% dla rodziców i ich małżonków oraz 75% w przypadku dzieci,

- bezpłatny wstęp do parków narodowych.

 

Karta Dużej Rodziny poza zniżkami ustawowymi uprawnia także do zniżek handlowych w instytucjach publicznych i firmach prywatnych.

Do tej pory do programu włączyły się m.in. kina Helios, banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, C&A Polska, LUX MED,  supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS.

W sumie do programu przystąpiło już ponad 470 partnerów, którzy oferują zniżki w 1500 miejscach. 

 

Lista wszystkich zniżek publikowana jest przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

 

Zobacz wszystkie zniżki jakie oferuje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

 

 

W zapisach ustawy zostały zachowane dotychczasowe ramy funkcjonowania Programu.

 

Wprowadzone zostały jednak nowe formularze wniosków oraz dodatkowe oświadczenia – dostępne tutaj

 

Karta Dużej Rodziny przysługuje każdemu członkowi rodziny, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci.

Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Niepełnosprawne dzieci powyżej 18 roku życia otrzymają kartę na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Wydane już Karty zachowują swą ważność do czasu do końca okresu na który zostały przyznane, o ile osoba nadal spełnia dotychczasowe warunki Programu.

 

 

Ogólnopolskie imienne karty wydawane są bezpłatnie każdemu członkowi rodziny, i niezależnie od dochodu rodziny.

Natomiast w przypadku zagubienia lub kradzieży Karty- wydanie jej duplikatu podlega opłacie w wysokości 9,21zł.

 

 

W dalszym ciągu Karty Dużej Rodziny dla mieszkańców Gminy Oświęcim wydawane będą przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu, ul. Beskidzka 100 - tel. (33) 846 64 30; pokój nr 4.

 

 

Wniosek o wydanie Karty można odebrać w GOPS lub pobrać go klikając na link Formularze wniosków i załączników 

 

 

 

Przy składaniu wniosku należy okazać następujące dokumenty :

1)    w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej;  

2)    w przypadku małżonka rodzica -– dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa, 

3)    w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;

4)    w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie lub zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

5)   w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;

6)  w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

7)  w przypadku osób, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i  systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

 

 

Więcej informacji dotyczących karty można znaleźć w zakładce Karta Dużej Rodziny oraz na stronie rodzina.gov.pl

 

 

 

 

Tagi