Protokoły z posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego w 2023 r.

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

z dnia 13 września 2023 r.

 

13 września 2023 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu odbyło się  spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Oświęcim.
W skład nowego Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzi 13 osób z 7 instytucji. W spotkaniu uczestniczył również Pan Mirosław Smolarek - Wójt Gminy Oświęcim.

Należy nadmienić, że termin spotkania Zespołu Interdyscyplinarnego uległ zmianie z dnia 8 września na dzień 13 września br., o czym członkowie Zespołu zostali poinformowani telefonicznie.   
 

Przybyłych gości powitała Pani Marta Lach – Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu. Przedstawiono harmonogram spotkania.

W związku ze zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, Pani Marta Lach przybliżyła zmiany w przepisach nakazujące powołanie nowego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz przeprowadzenie głosowania dotyczącego wyboru nowego Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz jego Zastępcy.  

 

Następnie Wójt Gminy Oświęcim powitał oraz przedstawił członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Podziękował również zgromadzonym za chęć zaangażowania się
w działalność Zespołu celem przeciwdziałania przemocy domowej na terenie Gminy.

 

Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu Pani Marta Lach zaprezentowała nową definicję przemocy domowej, omówiła zmiany w ustawie m.in. tworzenie nowych grup diagnostyczno-pomocowych, konieczność udziału sprawców przemocy w programach psychologiczno-terapeutycznych. Dodatkowo podkreślono konieczność ustalenia nowego regulaminu Zespołu Interdyscyplinarnego. Następnie zwrócono się z prośbą do członków Zespołu Interdyscyplinarnego o podpisanie oświadczeń o zachowaniu poufności.

 

Kolejnym punktem w harmonogramie posiedzenia było głosowanie na nowego Przewodniczącego Zespołu oraz jego Zastępcę. Jednogłośnie ustalono, że Przewodniczącą Zespołu zostanie Pani Anna Chojnacka, natomiast jej Zastępcą Pani Marta Lach.

 

Poszczególni członkowie Zespołu mieli możliwość wyrażenia swoich opinii na temat zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Podkreślono konieczność przeszkolenia członków Zespołu w związku ze zmianami w przepisach.

           

Pani Marta Lach podziękowała uczestnikom za udział w spotkaniu. W posiedzeniu nowego Zespołu Interdyscyplinarnego wzięło udział 11 osób. Osoby nie mogące uczestniczyć w spotkaniu usprawiedliwiły nieobecność.

 

Protokołowała: Agnieszka Szul

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

z dnia 30 marca 2023 r.

 

30 marca 2023r. w siedzibie tutejszego Ośrodka odbyło się spotkanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Oświęcim. Przybyłych gości powitała Pani Anna Chojnacka - Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego. Uczestników zapoznano z harmonogramem spotkania.

 

Przewodnicząca Zespołu przedstawiła sprawozdania za 2022r. z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie  dla Gminy Oświęcim oraz pracy Zespołu  Interdyscyplinarnego Gminy Oświęcim na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Sprawozdania z działań podejmowanych w 2022r. w zakresie przeciwdziałania przemocy omówili również przedstawiciele instytucji wchodzących w skład Zespołu Interdyscyplinarnego.

 

W trakcie spotkania zostały przybliżone przepisy  ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji ustawy jest m.in. zagwarantowanie większego bezpieczeństwa  i ochrony osób doświadczających przemocy.

Zmianie uległ tytuł  ustawy z „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” na „przeciwdziałaniu przemocy domowej”, definicję przemocy w rodzinie zastąpiono definicją przemocy domowej, dodano formy przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy. W ustawie doprecyzowano przepisy związane z  pracą Zespołów Interdyscyplinarnych,  m.in. zwiększono częstotliwość spotkań Zespołu, wprowadzono obowiązek szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy dla osób powołanych w skład Zespołu.

 

Wprowadzono dodatkowe działania podejmowane wobec osób stosujących przemoc domową. Ustawa modyfikuje także procedurę Niebieskiej Karty.  Dotychczasowe grupy robocze zostaną zastąpione grupami diagnostyczno – pomocowymi, uprawnionymi m.in. do wszczęcia oraz realizacji procedury Niebieskich Kart.  

 

W ustawie wprowadzono również przepis, zgodnie z którym po zakończeniu procedury Niebieskiej Karty przez okres 9 miesięcy będą prowadzone działania monitorujące, polegające przede wszystkim na analizie i ocenie sytuacji osób,  uczestniczących w procedurze. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 12 i 13.

 

Spotkanie odbyło się zgodnie z przyjętym na wstępie harmonogramem.

W posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego wzięło udział 19 osób. Osoby nie mogące uczestniczyć w spotkaniu usprawiedliwiły nieobecność.